browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Oni 80 lat temu

Halina i Stanisław Bujakowscy. Mieszkali w Druskiennikach, tam się poznali i pobrali w sierpniu 1934 r. Postanowili swą podróż poślubną połączyć z realizacją marzeń o nieprawdopodobnej przygodzie – dojechaniu motocyklem do najdalej na wschód wysuniętego punktu na mapie, dostępnego drogą lądową – do Szanghaju. Wyjechali 19 sierpnia 1934 na motocyklu BSA model G34-14 z wózkiem bocznym. Swoje przeżycia z podróży Halina zapisywała na bieżąco i wysyłała do krajowych czasopism w formie reportaży. Po powrocie do Polski w 1937 r. zebrała je i nadała formę kroniki z podróży, która nie doczekała się, niestety, wydania w tamtych czasach. Szczęśliwie, po 70-ciu latach, maszynopisy zostały na nowo odkryte i w 2011 r. wydane w formie książki „Mój chłopiec, motor i ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934 – 1936″ pod redakcją Łukasza Wierzbickiego.

okladka

Przebieg trasy Państwa Bujakowskich przedstawiamy poniżej:

trasa

Droga przebyta w latach 1934-1936

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości pana Huberta Twardowskiego,
siostrzeńca Haliny Korolec-Bujakowskiej oraz Łukasza Wierzbickiego:

Fotografie archiwalne pochodzą z książki Haliny Korolec-Bujakowskiej „Mój chłopiec, motor i ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936” (Poradnia K/ W.A.B., 2011) pod redakcją Łukasza Wierzbickiego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>