browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wiza do Kazachstanu

13 lipca 2014

Dwa dni temu odebraliśmy pierwszą wizę! Jest to wiza turystyczna, dwukrotna do Kazachstanu, ważna po 30 dni na każdy wjazd. Opiszemy tutaj procedurę, ponieważ sami mieliśmy sporo pytań zanim zawieźliśmy dokumenty do Ambasady. Być może komuś te informacje pomogą. Myśmy dostali garść cennych informacji od Andrzeja Tylińskiego (kazachstanwyprawy.turystycznie.pl) za co przy okazji bardzo dziękujemy! Dziękujemy też Kasi z silkroadadventure.pl, od której dostajemy świeże wieści z trwającej właśnie ich podróży.

Czytając informacje zawarte na stronie Ambasady Kazachstanu (www.kazakhstan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=989&Itemid=8&lang=pl)  i dostając podobne wytyczne z biur pośredniczących, od razu zrodziły nam się pytania. Wg nich do wniosku o wizę turystyczną trzeba załączyć ksrekopię „zaproszenia przyjmującej strony z numerem poparcia wizowego”. Z biura pośredniczącego dostaliśmy informację, że mogą załatwić taki dokument ale koszt zaproszenia wynosi 109USD a dokumenty wymagane do jego uzyskania to: skan paszportu, wypełniony formularz, plan podróży na każdy dzień pobytu w Kazachstanie i kopia rezerwacji hotelu. Oczywiście nie mamy ani rozpiski trasy na każdy dzień ani tym bardziej rezerwacji hotelu. Tak więc skontaktowaliśmy się bezpośrednio z Ambasadą i otrzymaliśmy radosną wiadomość: możemy wystąpić o wizę turystyczną w trybie uproszczonym. Co oznacza, że nie trzeba przedstawiać zaproszenia z Kazachstanu natomiast ze względu na motocykl, dodatkowo należy załączyć kserokopie praw jazdy i dowodu rejestracyjnego maszyny.

W Ambasadzie (ul. Królowej Marysieńki 14 ) należy składać dokumenty osobiście, więc musieliśmy pojechać do Warszawy w dwójkę. Godziny urzędowania to 10.00-12.00 w pon, wt, czw i pt. Słyszeliśmy, że czasem tworzą się kolejki, więc byliśmy pod bramą Konsulatu na prawdę wcześnie. I faktycznie warto przyjechać ok 8-8.30, bo później zbiera się sporo ludzi i kolejka rzeczywiście robi się długa jak na 2 godziny przyjmowania interesantów. Przy kazji można porozmawiać z ciekawymi ludźmi i usłyszeć np mrożącą krew w żyłach historię od Polaka urodzonego w Kazachstanie o stadach wilków, które podchodzą do wsi w poszukiwaniu pożywienia … także wśród ludzi.

Po złożeniu dokumentów:

- paszport + kserokopia pierwszej strony

- zdjęcie 3,5×4,5cm

- podpisane podanie oraz wypełniony wniosek wizowy (w polu miejsce docelowe wpisaliśmy miasta, przez które będzie prowadziła nasza trasa)

- kserokopie prawa jazdy (krajowe i międzynarodowe) i dowodu rejestracyjnego

- zaświadczenie o zatrudnieniu (studenci zaświadczenie z uczelni)

każdy dostaje kwitek z informacją jaką kwotę i na jaki rachunek bankowy ma wpłacić w pobliskim banku. Nasza wiza kosztowała 50euro. Potwierdzenie zapłaty (papierowy kwit) wrzuca się do skrzyneczki na bramie Konsulatu i to już koniec formalności.

Po 5 dniach paszporty z wizami były gotowe do odbioru i po nie jechał już sam Daniel z upoważnieniem od Aśki (przy składaniu dokumentów powiedzieli nam, że upoważnienie musi być potwierdzone notarialnie, więc takie mieliśmy, ale nie jesteśmy pewni czy to było konieczne).

DSCF0519

Wszystko okazało się więc zdecydowanie prostsze, szybsze i tańsze niż początkowo zakładaliśmy, niesamowite, prawda? Zazwyczaj jest odwrotnie. Do wyjazdu trochę ponad miesiąc, teraz paszporty zmierzają w kierunku Ambasady Azerbejdżanu, z wnioskami o wizę tranzytową. Jeśli to się uda, pozostanie jeszcze załatwienie wiz do Rosji. Oby wszystko poszło zgodnie z planem:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>